Vakumla Kürtaj Ankara

Vakumla Kürtaj Ankara

Vakumla kürtaj; uzun yıllardır istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tıbbi işlemlerde kullanılan yöntemler de gelişmiştir. Bu durum, kürtaj için de geçerlidir. Geçmişte küret ile rahmin kazınması şeklinde yapılan kürtaj işlemi günümüzde çok daha pratik ve güvenli olarak yapılabilmektedir. “Vakumla kürtaj” olarak bilinen bu yöntem sayesinde kürtaj sonrası enfeksiyon riski oldukça azalmakta ve hastanın iyileşme sürecini daha çabuk tamamlaması sağlanmaktadır. Vakumla kürtaj, rahim sağlığını koruyarak, dolaylı yoldan, ileri dönemde oluşacak gebeliklerin de daha risksiz olmasını sağlamaktadır. Peki vakumla kürtajın klasik kürtaj yöntemlerinden farkı nedir? Vakumla kürtaj nasıl yapılır? Yazımızın devamında bu soruları ele alacağız. Kürtaj hakkında diğer merak ettiklerinizi danışmak ve Ankara kürtaj fiyatlarını öğrenmek için ise Op. Dr. Volkan Kurtaran ile iletişime geçebilirsiniz.

Vakumla Kürtaj Nedir?

Vakumla kürtaj günümüzde sıkça tercih edilen, modern bir kürtaj yöntemidir. Vakumla kürtajın geçmişte uygulanan kürtaj yöntemlerinden en önemli farkı ise işlem sırasında rahmin daha az hasar görmesidir. Geçmişte, kürtaj işlemi “küret” adı verilen, özel kürtaj malzemeleri ile yapılmaktaydı. Bu malzemelerle rahmin içi kazınarak gebeliğe dair tüm dokuların rahimden çıkarılması sağlanmaktaydı. Vakumla kürtajda ise kürtaja özel, negatif basınçlı kanüller yardımı ile embriyo ve fetüs dışarı çıkarılmaktadır. Bu sayede rahmin minimal hasar görmesi ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi sağlanmaktadır.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumla kürtaj Ankara da tıpkı diğer kürtaj yöntemleri gibi sedasyon, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılır. Kürtaj işlemlerinde en çok tercih edilen yöntem sedasyondur. Çünkü sedasyon sayesinde hastanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha rahat hissetmesi sağlanmaktadır. Vakumla kürtajda uygulanacak anestezi türüne karar verildikten sonra, hasta uyutulur ve genital bölge spekulum yardımıyla açılır. Genital bölge iyice temizlendikten sonra Vakumla kürtaja özel plastik kanüller ile kürtaj işlemine başlanır. Bu kanüllerin çalışma prensibi negatif basınca dayanır. Negatif basınç sayesinde kanüller rahimdeki dokuları temizler ve gebeliğe dair tüm kalıntılar yok edilir. Bu esnada rahim içi sürekli olarak ultrason ile izlenerek gebelik kesesinin tamamen alınıp alınmadığı kontrol edilir. Vakumla kürtaj da tıpkı diğer kürtaj türleri gibi 5 – 10 dakika içerisinde tamamlanır.

Vakumla Kürtaj Ankara Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

Yasal düzenlemeler gereği kürtaj gebeliğin 10. haftasından sonra yapılmamaktadır. Bu kural, kürtaj hangi yöntemle yapılırsa yapılsın geçerlidir. Bu nedenle Vakumla kürtaj da gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir. Yani adetin son tarihinden itibaren en fazla 10 hafta geçmiş olması gerekir.

Vakumla Kürtajın Avantajları Nelerdir?

Vakumla kürtaj Ankara, gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan en sağlıklı ve hijyenik kürtaj yöntemidir. Bunun nedeni; Vakumla kürtajın ameliyat sonrasındaki enfeksiyon riskini ciddi oranda azaltmasıdır. Küretle kazıma yöntemi rahmin iç dokusuna daha fazla zarar verdiği için işlem sonrasında rahmi daha hassas hâle getirir. Rahmin enfeksiyon kapması, endometrium dokusunda yapışıklık olmasına ve sonraki gebeliklerde düşük riskinin artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kürtaj sonrası enfeksiyon kapmaya neden olacak, riskli davranışlardan mutlaka kaçınmak gerekir.

Vakumla Kürtaj Ankara Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vakumla kürtaj sonrasında -eğer tüm işlem nedeniyle herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmazsa- kolayca hamile kalınabilir. Ancak geçirilmiş gebeliğin durumuna ve hastanın yaşı, kilosu vb. özel durumlarına bakılarak bir süre rahmin dinlendirilmesi tavsiye edilir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 1 – 6 aydır.
  • 10 – 15 gün süre ile cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.
  • Deniz, havuz ve hamam gibi ortamlardan kaçınmak gerekir.
  • Bir süre ayakta duş alınması tavsiye edilir.
  • Doktorun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicilerin düzenli kullanılması iyileşme süreci için çok önemlidir.

Ankara Vakumla Kürtaj Fiyatları 2020, 2021

Vakumla kürtaj Ankara, günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Kürtaj işleminin merdivan altı yerlerde, uzmanlığı olmayan kişiler tarafından yapılması sonraki gebelikleri olumsuz etkilemekte ve kürtaj işleminin başarı ile gerçekleşmesini engellemektedir. Bu nedenle muhakkak steril bir ortamda uzman bir hekim tarafından kürtaj yapılmalıdır. Steril ortam ve doktorun deneyimi ile birlikte hastanın ihtiyaçları da Vakumla kürtaj fiyatlarını belirler. Bazı hastalarımızda işlemden sonra yapılan kızlık zarı dikimi işlemi Vakumla kürtaj fiyatlarını değiştirebilmektedir. Vakumla kürtaj, Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kliniğinde de yapılmaktadır. Bu nedenle konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve 2019 – 2020 – 2021 vakumla kürtaj fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın