Kürtaj Doktoru Ankara

  Kürtaj Doktoru Ankara

  Kürtaj, plansız ya da istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan bir işlemdir. Kürtaj sonrasında yeniden gebelik olup olmayacağı, iyileşme süreci ve kürtajın riskleri birçok kadın tarafından merak edilmektedir. Kürtaj basit bir işlem olsa da sorunsuz bir şekilde yapılmasında kürtaj doktorunun rolü büyüktür. Kürtaj, kadın hastalıkları ve doğum alanına giren bir işlemdir. Bu nedenle kürtaj doktorları kadın doğum uzmanlarıdır diyebiliriz. Ankara’da kürtaj için danışabileceğiniz kadın doğum uzmanlarından biri de Op. Dr. Volkan Kurtaran’dır. Kürtaj hakkında tüm merak ettiklerinizi kliniğimize danışabilir ve hemen 0312 418 14 04 ya da 0532 233 76 51’i arayarak kürtaj fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, oluşmuş gebeliğin sonlanması amacıyla yapılan bir operasyondur. Hamile kalmak ve gebeliği sürdürmek tamamen kişisel bir konudur. Bu nedenle çiftler planlamadıkları, sürpriz bir gebelik durumunda kürtajı tercih edebilirler. Bu noktada gerekli yöntemlerle bebeğin anne karnından alınması sağlanır. Kürtaj gebeliğin oldukça erken dönemlerinde yapılabilen bir işlemdir. Bu konuda yasal sınırlamalar bulunmaktadır. Kürtaj olmayı düşünen bir kadının gebeliğini öğrendiği ilk andan itibaren uzman bir kürtaj doktoru Ankara yani kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir. Geçmişten günümüze pek çok farklı yöntemle yapılan kürtaj, bugün en çok “vakumlu kürtaj” denilen yöntemle yapılmaktadır. 

  Bazı ülkelerde, özel ilaçlar ile gebeliğin sonlanması mümkün olsa da ilaçla gebeliğin sonlanması aşırı kanama ve parça kalması gibi istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle günümüzde kürtaj için en sağlıklı yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir. Kürtajı yapan doktor bu konuda hastasına tüm detaylı bilgiyi vererek kürtaj sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri anlatır. 

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj mutlaka steril ortamlarda gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bu nedenle merdiven altı kürtaj yapan, ya da bu konuda deneyimli olduğunu iddia eden kişilere güvenmemeniz en doğru karar olacaktır. Kürtaj doktoru Ankara; kadın doğum alanında uzmanlaşmış, kendini yeni yöntem ve teknolojiler konusunda geliştiren ve bu konudaki yetkinliğini sertifika ve eğitimleri ile kanıtlamış kişidir. Siz de kürtaj yapacak doktoru seçerken diplomasına, eğitim ve yetkinliklerine bakarak güven bağı kurabilirsiniz. Aynı zamanda doktorun muayenehanesini ziyaret ederek hijyen koşullarından emin olabilirsiniz. 

  Kürtajdan Önce

  Kürtaj yapılmadan önce gebelik kesesinin doktor tarafından tespit edilmesi hayati önem taşır. Gebelik kesesi görülmeden yapılan kürtajlarda gebeliğin sonlanmaması ya da dış gebelik ihtimalleri söz konusu olabilir. Bu noktada kürtajı yapan doktora da sorumluluk düşmektedir. Doktor öncelikle ultrason cihazı ile gebelik kesesini görmeli, sonra işleme başlamalıdır. 

  Ultrason Görüntülemeleri

  Ultrason görüntülemeleri kürtaj sırasında da devam eder. Operasyon sırasında gebelik kesesinin kesinlikle alındığından emin olmak adına devamlı görüntüleme yapmak önemlidir. 

  Anestezi Yöntemine Karar Verilir

  Kürtaj sedasyon, genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir. En çok tercih edilen yöntem ise sedasyon yani derin uyku ile yapılan kürtajdır. Sedasyon ile yapılan kürtaj, işlemin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha konforlu olmasını sağlar. 

  Vakumla Kürtaj 

  Eğer hasta öyküsünde kürtaja engel olacak bir durum yoksa anestezi yöntemine karar verdikten sonra kürtaj uygulaması yapılabilir. Bunun için öncelikle rahim spekulum adı verdiğimiz özel bir alet ile genişletilir. Genital bölge temizlenir. Vakumla kürtaj işleminde fetüs ve embriyo vakum ile dışarı çıkarılır. Pansuman ya da dikiş olmayan bir işlemdir. Yaklaşık 5 – 10 dakika gibi kısa bir sürede sona erer. 

  Kürtaj Hakkında Doktorlara En Sık Sorulanlar: 

  “Bebek aldırma” olarak halk arasında herkesin bildiği bir işlem olmasına rağmen kürtaj hakkında bazı yanlış söylemler bulunmaktadır. Dilerseniz yazımızın bu bölümünde, yanlış anlaşılmaları gidermek için, hastaların kürtaj doktoruna en sık sorduğu soruları teker teker ele alalım: 

  Türkiye’de kürtaj yasal mı?

  Evet. Kürtaj, Türkiye’de yasal bir uygulamadır. Bu konudaki yasal düzenlemelere uyulduğu takdirde kürtaj Ankara ve diğer illerimizde uygulanabilmektedir. 

  Kürtaj Ne Zamandan İtibaren Yapılabilir?

  Kürtaj için yasal süre 10. haftaya kadardır. 10. haftayı tamamlamış gebeliklerin alınması yasaktır. Bu süre, kadının son adet tarihinden itibaren hesaplanır. Yani gebeliğin öğrenildiği ilk andan itibaren yapılan hesaplamalar yanlış olacaktır. Bu konuda daha net bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve gebeliğinizin kaçıncı ayında olduğunuzu net bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

  Evlilik Dışı Kürtaj da Yasal mı?

  Birçok kadın, evlilik dışı kürtaj konusunda bilgi almaktan ve bu konuyu paylaşmaktan rahatsızlık duymaktadır. Bu noktada kürtaj doktorları hastaya en doğru yanıtı verebilirler. Ülkemizde, evlilik dışı kürtaj yapılabilmektedir. Hasta 18 yaşını geçmiş ve bekârsa herhangi bir onaya ihtiyaç olmadan kürtaj yapılabilir. Eğer hasta 18 yaşından küçükse aile; 18 yaşını geçmiş ve evli ise eş onayı alınması gerekir. 

  Kürtaj Ameliyatı Anlaşılır mı ve Bilgiler Gizli Kalır mı?

  Özellikle gebeliğini gizlemek isteyen kadınlar tarafından sık sorulan sorulardan biridir. Kürtaj ameliyatı ile bilgiler hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmaz. Bu tamamen hasta ve doktor arasında gizli kalan bir bilgidir. Ayrıca kürtajdan sonra yapılan kadın doğum muayenelerinde de hasta belirtmediği sürece kürtajı anlamak mümkün değildir. 

  Kürtajdan Sonra Kızlık Zarı Dikilir mi?

  Hasta istediği takdirde kürtajdan sonra kızlık zarı dikilebilir. Her iki işlem aynı seansta yapılır. 

  Kürtaj Kaç Kere Yapılır?

  Bu konuda bir sınırlamadan söz edemeyiz. Kişinin yapısı, yaşı, gebeliğin durumu değerlendirilerek birden fazla kürtaj yapılabilir. Ancak kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığını unutmamak gerekir. Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yalnızca plansız ve istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanmalıdır.

  Kürtajdan Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilirim?

  Kürtajdan sonra, cinsel ilişkiye girmek için bir süre beklemek gerekir. Bu süre yaklaşık 10 – 15 gündür. Daha erken cinsel ilişkiye girmek enfeksiyon riskini de beraberinde getirir. Aynı zamanda bu süre zarfında hamam, deniz ve havuza girmekten de kaçınılmalıdır. 

  Kürtajdan Sonra Ne Zaman Duş Alabilirim?

  Kürtaj işleminden sonra, aynı gün içerisinde duşa girebilirsiniz. Ancak rahim hassaslaştığı için ayakta duş almak ve bölgeyi enfeksiyondan korumak en doğrusu olacaktır. 

  Vakumlu Kürtajın Avantajları Nelerdir?

  Kürtajdan sonra görülen aşırı kanama, enfeksiyon ve rahimde yapışıklık gibi istenmeyen durumlar genellikle işlemin aşırı sert müdahale ile yapılmasından kaynaklanır. Bu sert darbeler ise genellikle küret ile yapılan kürtajdan kaynaklanır. Vakumlu kürtaj, rahmin minimal düzeyde hasar görmesini sağlar. Enfeksiyon ve yapışıklık nedeniyle kürtaj sonrasında düşük oluşma riski de azalır.  Bu nedenle sağlık açısından daha güvenli bir işlemdir. 

  Kürtaj Sonrası Ağrı Olur mu?

  Kürtajdan sonra hafif ağrı ve lekelenme tarzı kanamaların olması normaldir. Bunlar her kadında görülebilen, beklediğimiz yan etkilerdir. Ağrıları azaltmak için kürtajdan sonra ağrı kesiciler reçete edilir ve kanamalara karşı günlük ped ile önlem alınabilir. 

  Ankara Kürtaj Fiyatları Nelerdir?

  Kürtaj ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de elbette fiyatlarıdır. Kürtaj fiyatları hakkında bilgi almanın en iyi yolu ise doğrudan Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçmektir. Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kliniğini arayarak kürtaj fiyatları ve kadın sağlığıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilir; kürtaj fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.  

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi