Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları 2021

Kürtaj neredeyse tüm illerimizde yapılabilen, yasal bir işlemdir. “Bebek aldırma” olarak neredeyse herkes tarafından bilinmesine rağmen kürtaj Ankara hakkında eksik bilinenler oldukça fazladır. Bunlar özellikle kürtajın riskleri, fiyatları, nasıl yapıldığı ve ne zaman yapılabileceği ile ilgili konulardır. Özellikle kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak isteyen ve bu konuda internette araştırma yapan hasta sayımız oldukça fazladır. Ancak kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için en iyi yol kliniğimizle doğrudan iletişime geçmek olacaktır. Gebeliğin durumu ve hasta öyküsü değerlendirilerek, kişiye uygun anestezi yöntemi seçilerek kürtaj fiyatları belirlenir. Bu nedenle kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Volkan Kurtaran’dan randevu alabilirsiniz.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlanması amacıyla, gebeliğin erken dönemlerinde yapılan bir işlemdir. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi olmadığı gibi çeşitli nedenlerle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için günümüzde tercih edilen en güvenilir yöntemdir. Kürtajın risksiz bir şekilde yapılması ve sonraki gebelikleri engellememesi için ise mutlaka uzman bir doktor tarafından, steril bir ortamda yapılması gerekir. Kürtaj doktoru yazımızda, bu konuda detaylı bilgili bulabilirsiniz.

Kürtaj, uzun yıllardır yapılan bir operasyon olduğu için kürtajı gerçekleştirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Kürtajın hangi yöntemle yapıldığı ve uygulanan anestezi yöntemi gibi detaylar, kürtaj fiyatlarında belirleyicidir. Ancak rahme verdiği zararın minimum olması nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemi “vakumla kürtaj” denilen yöntemdir.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumla kürtaj, Ankara’da ve diğer illerimizde uygulanan en yaygın kürtaj yöntemidir. Vakumla kürtaj yöntemine kadar, küret adı verilen özel bir aparat ile rahim için kazınıyordu. Bu işlemde rahme daha sert darbelerle müdahale edildiği için kürtaj sonrası enfeksiyon riski de artıyordu. Günümüzde, vakumla kürtaj bu riski en aza indirmektedir. Vakumla kürtaj, genel anestezi, sedasyon ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Bu noktada seçilen anestezi yöntemi de kürtaj fiyatını etkiler. Genel olarak tercih ettiğimiz, hasta için de konforlu olan yöntem sedasyon yöntemidir. Sedasyon ile yapılan kürtaj işleminde hasta derin uykudadır. Bu nedenle operasyon sırasında hiçbir şey hissetmez. Ancak genel anestezi kadar da ağır değildir. Bu nedenle kişinin operasyondan sonra daha rahat ayağa kalkmasını ve evine dönmesini sağlar.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtajın yasal çerçevelere uygun şekilde yapılması için bazı kurallara uymak gerekmektedir. Çünkü kürtaj uygulamasında zaman sınırlaması bulunmaktadır. İşlemin sağlıklı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Gebelikte 10. hafta tamamlandıktan sonra kürtaj yapılamaz. Kürtaj yaptıracak kadının mutlaka bu yasal süreyi göz önünde bulundurması gerekir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kürtaj ile ilgili en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri işlemden sonra oluşabilecek enfeksiyon riskidir. Kürtajdan sonra rahim daha hassas hâle gelir. Bu nedenle enfeksiyona daha açıktır. Kadının 10 – 15 gün süre ile cinsel ilişkiden kaçınması gerekmektedir. Eğer deniz, havuz ya da hamama girme gibi planlar varsa bu planların bir süre ertelenmesi tavsiye edilir. Kürtajdan sonra hemen duş alınabilir. Ancak küvet de enfeksiyon riskini artıracağı için ilk 1 hafta ayakta duş alınması daha sağlıklı olacaktır. Enfeksiyon riskini azaltmada doktorun verdiği ilaçlar da oldukça önemlidir. İlaçlarınızı düzenli olarak kullandığınız ve kişisel hijyene dikkat ettiğiniz sürece kürtaj sonrası iyileşme süresi oldukça kısadır.

Ankara Kürtaj Fiyatları 2021

Kürtaj, Ankara’da ve diğer illerimizde farklı fiyatlarla yapılabilmektir. Kürtaj fiyatlarını belirleyen öncelikle kişinin kendi ihtiyaçlarıdır. Hasta öyküsü, hangi anestezi yönteminin kullanılacağı ve kürtaj yöntemi fiyatlar üzerinde etkilidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kürtaj fiyatları ile birlikte kürtajın kim tarafından, nerede yapıldığıdır. Sonraki gebelikleri olumsuz etkilememesi ve kişinin sağlığını tehlikeye atmaması için kürtajın mutlaka steril koşullarda, deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılması gerekir. Kürtaj fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Volkan Kurtaran’dan randevu alabilirsiniz.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Gebelik 10. haftayı aşmadığı sürece, 18 yaşından küçük ya da bekâr kadınlar da kürtaj yaptırabilir. Ancak 18 yaşından küçük kadınlarda aile onayı gerekmektedir. Evlilik dışı kürtaj fiyatları ise kürtaj işlemine ek bir ücret olmadığı sürece kürtaj fiyatları ile aynı olacaktır. Bu noktada kişinin kendi özel ihtiyaçları ve operasyonun komplikasyon derecesi değerlendirilmelidir. Eğer kürtajdan sonra kızlık zarı dikimi de yapılacaksa fiyatlarda değişiklik olabilir.

Yorum yapın