Çocuk Aldırma Ankara

Çocuk Aldırma Ankara

Kürtaj olarak da bilinen çocuk aldırma Ankara, istenmeyen ya da plansız gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılır. Evli ya da bekâr fark etmeksizin tüm kadınlar çocuk aldırabilirler. Eğer hasta 18 yaşından küçükse aile onayı; evli ise eş onayı istenir. Kadının çocuk aldırabilmesi için gebeliğin belirli bir yasal süreyi aşmamış olması gerekir. Bu nedenle gebelik şüphesi olan ve gebelik düşünmeyen çiftlerin erkenden gebelik testlerini yaptırıp kadın doğum uzmanına danışması tavsiye edilir. Çocuk aldırma için yasal süre ve çocuk aldırma işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi danışmak ve Ankara’da kürtaj fiyatlarını öğrenmek için ise Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. Randevu ve iletişim için: 0312 418 14 04 – 0532 233 76 51

Kürtaj Nedir?

Halk arasında “çocuk aldırma” ya da “bebek aldırma” olarak da bilinen kürtaj gebeliğin ilerlemeden sonlandırılması işlemidir. Dünyaya bir çocuk getirmek oldukça zor bir karardır ve büyük sorumluluk gerektirir. Eğer çiftler hazır değilse bu sorumluluğun yükü daha da artacaktır. Ayrıca cinsel suçların sonunda da gebelik oluşabilir. Bu durumda gebeliği sonlandırmak için kürtaj yapılması gerekebilir.

Bununla birlikte kürtaj bazen bir seçim değil, zorunluluk olabilir. Gebeliği sırasında düşük yaşayan kadınların kürtaj olması gerekebilir. Kürtaj, rahmi tam anlamıyla temizleyerek yeni gebeliğe hazır hâle getirir.

Çocuk Aldırma Ne Zaman Yapılır?

Çocuk aldırma konusunda bazı yasal sınırlamalar bulunmaktadır. Kürtaj işlemi gebeliğin 10. haftası ile sınırlanan bir işlemdir. 10. hafta dolduktan sonra çocuk aldırma işlemi yapılamaz. Bu nedenle gebelik haftasını hesaplarken çok dikkatli ve özenli olmak gerekir. Birçok kadın gebe kaldığını öğrendiği tarihi gebeliğin başlangıç tarihi gibi düşünebilir ya da gebelik haftasını hesaplamakta zorlanabilir. Kadının son adet tarihi, gebeliğin başlangıç tarihi kabul edilmektedir. Son adet tarihinden itibaren 10 hafta dolduysa gebelik sonlandırılamaz.

Bekarlar da Çocuk Aldırabilir mi?

18 yaşından büyük bekâr kadınlar da çocuk aldırabilirler. Ancak 18 yaşından küçük kişilerin kürtaj için aile izni alması gerekmektedir. Aynı zamanda evli kadınların da kürtaj için eş onayı almaları gerekmektedir. Çiftin ikisinden de onay almadan kürtaj işlemi yapılamamaktadır.

Çocuk Aldırma Nasıl Yapılır?

Günümüzde çocuk aldırma işleminde en sık tercih edilen yöntem “vakumla kürtaj”dır. Çocuk aldırma işleminden önce gebeliğin durumunu net bir şekilde gözlemleyebilmek için ultrason ile görüntüleme yapılır. Sonra uygulanacak anestezi türüne karar verilir. Kürtaj, sedasyon, genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. En çok tercih edilen yöntem ise sedasyondur. Sedasyon yani derin uyku sayesinde hastanın işlem sırasında hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak rahat hissetmesi sağlanır.

  • Kürtaj yapılırken vajina spekulum ile genişletilir.
  • Genital bölge temizlendikten sonra işleme başlanır.
  • Embriyo ve fetüs vakumlanarak dışarı çıkarılır.
  • Dikiş olmadığı için pansuman gerekmez.
  • Çocuk aldırdıktan sonra hasta aynı gün içerisinde eve ve işe dönebilir.

Çocuk Aldırdıktan Sonra Yeniden Hamile Kalınabilir mi?

Çocuk aldırdıktan sonra yeniden hamile kalınabilir. Özellikle günümüzde uygulanan vakumla kürtaj sayesinde rahim kürtaj işleminden en az hasarı görür. Bu nedenle sonraki gebeliklerde düşük oluşması riski de azaltılmış olur. Çocuk aldırma, 5 – 10 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyon riski de azdır. Ancak işlem sırasında rahmin sürekli kontrol edilmemesi ya da hatalı uygulama yapılması nedeniyle nadir de olsa rahimde yırtılma, gebeliğin sonlandırılamaması, rahimde yapışıklık olması gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilmektedir. Özellikle rahimde yapışıklık olması, sonraki gebelikleri olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorundur. Bu nedenle kürtajın mutlaka uzman bir doktor tarafından, steril bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ankara Çocuk Aldırma Fiyatları 2021

Tüm operasyonlarda olduğu gibi çocuk aldırma Ankara işleminde de hasta öyküsünün önemi büyüktür. Bazı hastalarımızda çocuk aldırma işleminden sonra kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Ya da işlem sırasında farklı vajinal sorunların giderilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle işlemin planlanması her hastada farklı olabilir ya da kürtaj fiyatları bazı hastalarda farklı işlemleri kapsayabilir. Bu nedenle çocuk aldırma fiyatları hem işlemi uygulayan kliniğe göre hem de hastanın ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Ankara’da kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Volkan Kurtaran’un kliniği ile iletişime geçebilir ve kürtaj hakkında tüm merak ettiklerinize yanıt alabilirsiniz.

Yorum yapın